Recept na úspech, bohužiaľ, neexistuje.

Recept na úspech, bohužiaľ, neexistuje.

      Ak nepatríte k ľuďom, ktorí veria tomu, že človek musí ísť naproti svojmu šťastiu, možno vás o tejto pravde presvedčí rozhovor s módnou dizajnérkou Ivanou Kuráňovou. Je živým dôkazom toho, že aj na Slovensku máme šikovných a talentovaných ľudí, ktorí na vlastnej koži zažili veci, o ktorých sa nám môže snívať iba v najtajnejších predstavách.

Ako sa človek stane módnym dizajnérom? Bol to od malička tvoj sen?

Od malička som rada šila bábikám. Vždy som sa snažila vylepšiť ich oufit! Potom som sa chcela obliekať inak, ako bolo dostupné v obchodoch. Šila som si pre seba a rodinu, az to prerástlo k láske k navrhovaniu.

Tvoju kariéru v tejto oblasti naštartoval hlavne odchod do Anglicka. Odišla si do sveta s týmto zámerom?

Do Anglicka som odišla asi ako všetci. Naučiť sa jazyk. Mala som však plán, že sa prihlásim na London College of Art, kde som si urobila postgraduálny kurz Created Pattern Cutter. Tam si ma všimol môj učiteľ a ten mi navrhol, či by som nechcela učiť študentov na prestížnej škole Royal College of Art. Bola som veľmi šťastná. Od vtedy to išlo samo.

Pracovala si pre známe módne značky ako Marchesa alebo Roksanda Ilincic. Presadiť sa v tejto brandži, pre mladé dievča zo Slovenska, určite nie je jednoduché. Ako sa ti podarilo?

Išla som jednoducho na pohovor a ľuďom som sa zapáčila. Vonku v UK a najmä v USA je dôležité ukázať, čo viete robiť a ako to viete robiť. Tam ich nezaujíma, kto je váš otec či matka a koho známeho poznáte. To sa mi veľmi páči. Rozhoduje talent a chuť robiť, či zlepšovať sa, každý deň.

Vytvárala si kolekcie šiat aj pre slávneho návrhára Alexandra McQueena. Mala si možnosť spoznať ho osobne?

Alexander McQueen bol a pre mňa stále je fenomén. Začal ako jeden z mála vidieť módu inými očami a to bolo pre mnohých daľších po ňom veľmi inšpirujúce. Ak by som ho mala prirovnať k niekomu v hudobnom biznise, tak by to boli BEATLES. Pre Alexandra som robila strihovú dokumentáciu k modelom. Nikdy som sa s nim nestretla osobne, myslim že vtedy, keď som tam bola, sa začalo to jeho neslávne obdobie, ktoré skončilo tak nešťastne… . Spolupracovala som s jeho hlavnou asistentkou, ktorá potom po jeho smrti prevzala značku.

Šila si šaty pre svetové celebrity zo sveta filmu alebo politiky. Môžeš nám priblížiť, ktoré známe osobnosti si obliekala?

Áno, podielala som sa na oblečení pre manželku britského premiéra Davida Camerona Samanthu, manželku amerického prezidenta Michelle Obamovú, Penelope Cruz, Claudiu Shiffer, Scarlett Johansson, Cameron Diaz, nórsku princeznú Mette - Marit, anglickú princeznú Kate Middleton atď. Bola to zaujímavá a vzrušujúca práca.

Pri svojom pôsobení v Spojených štátoch si sa stretla aj s americkým producentom Harvey Weinsteinom. Čo si myslíš o kampani „me too“? Nie je to iba nafúknutá bublina?

Harvey Weinstein je mocný muž, ktorý si je istý úspechom, ktorý dosiahol vo filmovom priemysle. Ja som mala vždy z neho príjemný pocit. Na mňa bol vždy milý a veľmi zdvorilý. Myslím, že s tou nafúknutou bublinou máš asi pravdu. Nechcem nikoho uraziť, alebo niečo zľahčovať, ale všetci dobre vieme, ako to tam za “veľkou mlákou” občas chodí.

Po rokoch strávených v zahraničí si sa rozhodla vrátiť na Slovensko. Čo ťa viedlo k takémuto rozhodnutiu? Nebol to príliš veľký šok?

Vrátiť sa späť na Slovensko bol veľký krok a aj trochu šok, ale neľutujem to. Doma je doma. Hlavne pre deti, ktoré majú lepšie detstvo tu ako v Londýne. A majú tu celú rodinu so starými rodičmi. Tí sú z toho asi najviac šťastní.

Ako vnímaš rozdiely vo fungovaním módneho priemyslu vo svete a u nás doma, na malom Slovensku?

Na Slovensku módu isto nediktujeme. Módne trendy prídu od veľkých značiek z Paríža, New Yorku, Londýna, Milána. Aj tak sme na Slovensku schopní si vytvoriť vlastný štýl. Tu však nie je kúpna sila. Ľudí ovplyvňuje v rozhodovaní skôr cena ako kvalita výrobku. A to je veľká škoda pre všetkých. No myslím, že pomaly sa to začína meniť. A pomaly je velmi pomaly.

Rozbehla si svoju vlastnú značku Ferity, spolupracuješ s československou legendou Nehera. Aké sú tvoje ďalšie plány do budúcna?

Chcem sa viac venovať mojej značke, ktorú často odsúvam na druhé miesto pred inou zákazkou, či rodinou. Rada by som Ferity rozbehla naplno už v tomto roku. Postavili sme v Ružomberku nový moderný ateliér v centre mesta, tak dúfam, že to bude ten bod, od ktorého sa značka Ferity odrazí do nového života. Pripravujeme moderný web ako aj e-shop. Veľmi sa na to všetko nové, čo príde teším.

Tvoj život znie ako rozprávka. Máš nejaký recept na úspech?

Rozprávka? Ono to tak vyzerá, keď sa na to pozeráš z vonku, to si myslí veľa ľudí, ktorí sa nevenujú tomuto biznisu, lebo vidíš len ten obal z toho celého. Ale za tým všetkým je kopa práce, odriekania, stresu a aj sĺz. Recept na úspech? Myslim, že chuť tvoriť a ohromné množstvo tvrdej práce, no a samozrejme tá nevyhnutná štipka šťastia, sa vždy niekde odzrkadlia. Recept na úspech, bohužiaľ, neexistuje.

                                                                                                                        Rozhovor zpracoval: Vladimír Dubeň

Späť na blog