Autor: Prukner Štefan

Štefan Prukner (sa narodil 28.10.1931 v Stratenej - zomrel 24.5.2011 v Banskej Bystrici) Detstvo a mladosť strávil v neďalekom Bujakove. Zameriaval sa na maliarsku, grafickú (drevorezy, lepty) a ilustrátorskú tvorbu (ilustroval napríklad knihy „Cigánske piesne“ alebo „Nerušte moje kruhy“). Počas viac ako polstoročnej umeleckej kariéry zhotovil desiatky tisíc výtvarných prác. Jeho diela sa v súčasnosti nachádzajú v zbierkach po celom svete.

V 1951-56 študoval na VŠVU v Bratislave (prof. B. Hoffstädter a D. Milly). Od roku 1961 pracoval 10 rokov ako pedagóg na VŠ PdF v Banskej Bystrici.Od roku 1967 sa stal docentom a následne od roku 1971 pracoval ako slobodný umelec. Venoval sa maľbe a grafike, pravidelne sa zúčastňoval výstav doma i v zahraničí. Okrem grafik a ilustrácii vytvoril viac ako desaťtisíc malieb. Medzi jeho najznámejšie diela patrí „Škola bláznovstiev“-1978, a „Veľkí inkvizítori“-1970. Obsahom jeho maľby sú zložité vzťahy človeka a súčasnej civilizácie. Vytvoril niekoľko obrazov i z Horehronia. Zomrel 24.5.2011 v Banskej Bystrici vo veku nedožitých 80 rokov.

Menej
Produkt bol pridaný do zoznamu želaní
Produkt bol pridaný na porovnanie.

Naše stránky používajú iba cookies, aby nám poskytli lepší prehľad o pohybe používateľov na stránke a sledovali štatistiky návštev.

Súhlasíte, aby váš počítač použil cookies pre tento účel?