Pastier

Pastier

Komisionálny predaj
490,00 €
Bez dane

Popis: Olej na kartóne,

Signované: vpravo dole Horyna 82

Pozn.: Rámované

 

Popis: Olej na kartóne,

Signované: vpravo dole Horyna 82

Pozn.: Rámované

1937 - 2009 Dátum narodenia: 1937 Miesto narodenia: Martin Akademický maliar a grafik Ivan Horyna . Vysokú školu výtvarných umení úspešne skončil v roku 1962 v Bratislave. Jeho profesor bol národný umelec Vincent Hložník.

Horyna nevytvára len grafiky, ale aj olejomaľby-hlavne krajinky. V oblasti grafickej tvorby je však suverénom. Východiskom tvarového chápania je mu náročná kompozícia, kresebná kultúrnosť línií a expresívne vytváranie formy. Detaily vychádzajú vždy z precítenej kompozície a podriaďujú sa jej. Buduje v skratke a nadsádzke, ktorá je prejavom jeho citlivého subjektu, čo dodáva jeho prácam dynamičnosťi a dramatického účinku. Za desiatky rokov vytvoril viacero cyklov grafík, venovaných rozličným témam. Pred desiatkami rokov realizoval cyklus grafík „ Indické báje “, ktoré sa veľmi rýchle vypredali. Odborná kritika o ňom napísala, že buduje na skratke a nadsádzke, čo dodáva jeho prácam dynamickosť a dramatický účinok. Ivan Horyna niekedy zámerne prekračuje hranice reálnosti a stupňuje v kompozícii fantazijný prvok. Ivan Horyna zomrel 28.06.2009 v Bratislave.

Žiadne recenzie
Horyna Ivan

1937 - 2009

Ivana Horyna (nar.:: 1937, Martin - úmr.: 2009, Bratislava) bol akademický maliar a grafik, Vysokú školu výtvarných umení úspešne skončil v roku 1962 v Bratislave. Jeho profesorom bol národný umelec Vincent Hložník.

Produkt bol pridaný do zoznamu želaní
Produkt bol pridaný na porovnanie.

Naše stránky používajú iba cookies, aby nám poskytli lepší prehľad o pohybe používateľov na stránke a sledovali štatistiky návštev.

Súhlasíte, aby váš počítač použil cookies pre tento účel?