Pastier na lúke
Pastier na lúke

Pastier na lúke

Komisionálny predaj
1 650,00 €
Bez dane

Technika: Olej na plátne fixovaný na kartóne,

Rozmer: 19x50 cm.

Podpis:  vpravo dole M. Medvecká.

Poznámka: Rámované. Stav: Rám mierne poškodený.

 

Technika: Olej na plátne fixovaný na kartóne,

Rozmer: 19x50 cm.

Podpis:  vpravo dole M. Medvecká.

Poznámka: Rámované. Stav: Rám mierne poškodený.

Mária Medvecká (* 11. október 1914, Medvedzie – † 23. apríl 1987, Bratislava) bola slovenská maliarka, predstaviteľka slovenského realistického impresionizmu. Pochádzala zo šľachtického rodu Medvecký z Medvedzia a Malého Bysterca.( Medveczky de Medveczei és Kis Bisterczei).

Po maturite v Košiciach študovala na Pedagogickej akadémii v Bratislave. Pôsobila ako učiteľka v Zubrohlave, Tvrdošíne, Jablonke a Námestove. Po vojne pokračovala v štúdiu na Akadémii výtvarných umení vo Viedni a v Prahe u profesora Želibského. Stala sa maliarkou rodnej Oravy a jej ľudu. Od 50. rokov minulého storočia sa venuje i angažovaným témam socialistického realizmu obrazmi industrializácie a budovania socialistickej spoločnosti. Je autorkou bankovky v hodnote 10 Kčs, ktorá platila v Česko-Slovensku v rokoch 1961 – 1988.

Výber jej celoživotného diela sa nachádza v Galérii Márie Medveckej, sprístupnenej verejnosti v roku 1979 na Medvedzí.

Žiadne recenzie
Medvecká Mária

Akademická maliarka Mária Medvecká (* 11. október 1914, Medvedzie – † 23. apríl 1987, Bratislava) bola slovenská maliarka, predstaviteľka slovenského realistického impresionizmu.

Produkt bol pridaný do zoznamu želaní
Produkt bol pridaný na porovnanie.

Naše stránky používajú iba cookies, aby nám poskytli lepší prehľad o pohybe používateľov na stránke a sledovali štatistiky návštev.

Súhlasíte, aby váš počítač použil cookies pre tento účel?